האם בעתיד היהלומים הסינתטיים יחליפו את היהלומים הטבעיים?

יהלומי מעבדה תופסים תאוצה וכיום מאוד נפוץ למצוא אותם. האם מדובר בסוף עידן היהלומים הטבעיים? האם היהלומים הסינטטיים הם תחלופה איכותית לאותם יהלומים טבעיים? המשיכו לקרוא ותקבלו את התשובות!

 

יהלומי מעבדה

יהלומים סינטטיים – או בשמם הנוסף יהלומי מעבדה הם, כשמם כן הם – יהלומים המיוצרים בתנאי מעבדה שנועדו לחקות את ייצור היהלומים בטבע.

ייצור יהלומים בטבע הוא תהליך ארוך שיכול לקחת אלפי שנים – ומכאן גם נגזר המחיר היקר של אותם יהלומים הנוצרים בטבע.

נשאלת השאלה – אם כיום ניתן לייצר יהלומים סינטטיים כה איכותיים עד שהם זהים ליהלומים טבעיים, מדוע רבים מעדיפים לשלם סכומים גבוהים כל כך על יהלומים טבעיים?

חברות רבות וגדולות כבר הבינו את  היתרונות הרבים של יהלומים סינטטיים והחלו למכור אותן באופן נרחב.  ניו דיימונד – יהלומי מעבדה למשל, מוכרים מגוון רב של תכשיטים המשובצים ביהלומים סינטטיים איכותיים המגיעים עם תעודה גמולוגית המפרטת את תכונות היהלום.

 

אם כך – למה יהלומים טבעיים עדיין כל כך נפוצים?

קשה להתמודד עם האמירה הנפוצה כי יהלומים טבעיים הם "אמיתיים" ויהלומי מעבדה הם לא. אמנם כיום ניתן להפריך את אותה אמירה במבט על תכונות היהלום ועל תהליך היצירה של היהלום הסינטטי, אך רבים עדיין מעדיפים את השם והיוקרה שביהלומים טבעיים.

על השאלה האם בעתיד ייעלמו היהלומים הטבעיים אי אפשר לענות באופן מוחלט, אך ניתן לראות כי הסיבות לרכוש יהלום מעבדה הולכות וגדלות, ורבים מתחילים להפנים את אותן סיבות. קודם כל, הפער במחיר בין סוגי היהלומים משמעותי מאוד ועבור רבים מדובר בתמריץ העיקרי לרכישת יהלום מעבדה.

יהלום טבעי, גם ברמת הגימור הירודה ביותר, הוא יקר מאוד ורבים לא יכולים להרשות אותו לעצמם. זה בדיוק מה שהופך את היהלום הסינטטי לנפוץ, שכן הוא נותן כמעט לכל אחד אופציה להתחדש בתכשיט יהלום חדש. בנוסף, העובדה כי מדובר באותו יהלום עם הרכב כימי זהה ותכונות זהות לאט לאט מתחילה לחלחל לתודעת הצרכנים וקיימת עלייה משמעותית במכירות יהלומי מעבדה.

 

אז מה עדיף לרכוש? יהלום מעבדה או יהלום טבעי?

הסיבה העיקרית בגינה רוכשים יהלום טבעי היא בגלל השם והיוקרה, ולא בגלל האיכות או העמידות של התכשיט. אם אתם מעוניינים ביהלום איכותי, יפה, שיחזיק לאורך זמן וישרת אתכם נאמנה – יהלום מעבדה יכול לעשות את זה בדיוק באותה מידה כמו יהלום טבעי.

תהליך ייצור יהלום מעבדה הוא קצר משמעותית מתהליך הייצור של יהלום טבעי וזוהי גם הסיבה למחיר המוזל שלו, לא מדובר במחיר זול בשל איכות ירודה או שימוש בחומרים שאינם מחזיקים לאורך זמן. קניית תכשיט יהלום חדש לא חייבת להיות הוצאה שקורעת את הכיס, והתחדשות בתכשיט חדש המשובץ ביהלום מעבדה יכולה לשמח כל אחת.

להחליף יהלומים טבעיים

אולי יעניין אותך גם